skip to main | skip to sidebar

Bolonia(Bologna)Talerz smakowitych bolońskich uszek (tortellini) w sposób wystarczający wyraża wyrafinowanie i wdzięk tego miasta. Ten sam styl promieniuje od jego liczącego 900 lat uniwersytetu — najstarszego w Europie. Pryncypialny sposób działania żyjącej w mieście potężnej społeczności studenckiej czyni z Bolonii narodowy bastion lewicowej, a czasem niemal komunistycznej polityki. W mieście eleganccy bądź będący „na luzie" bolończycy, spacerują wśród nie kończących się portyków i ozdobionych wieżami palazzi.
Z dworca trzeba zejść przez eleganckie galerie via deli' Indipendenza do biegnącej ze wschodu na zachód głównej arterii miasta, via Ugo Bassi. Dokładnie na wprost znajdują się p. Nettuno i Maggiore, gdzie tłumy gromadzą się pod korynckimi kolumnami Palazzo del Podesta. Idź za popołudniowym cieniem ku stopniom Bazyliki św. Petroniusza, ogromnej gotyckiej budowli, która, jak twierdzą niektórzy, byłaby wyższa niż Bazylika Św. Piotra, gdyby papież nie zaprotestował. Na szczęście Jacopo delia Quercia ukończył już wówczas swe wspaniałe drzwi, wiodące do na wpół zbudowanej świątyni. Brązowy Neptun i jego świta (wykonany przez Giam- bolognę), radośnie rozchlapuje wodę w stojącej na zewnątrz fontannie. Dwie wieże na zachodzie, na piazza di Porta Ravegnana, odnoszą się do czasów, gdy dzielnice Bolonii powstawały wokół wież wybudowanych przez najpotężniejsze rody. Można wspiąć się na wyższą z nich (jest wyższa, ponieważ zwieńczenie tej drugiej położono tak niefortunnie, że jej górna część się rozpadła), by podziwiać cieszący zmysły widok Bolonii i doliny Po (codz. 9.00-18.00, wstęp 2000L).
Leżący w dole via Santo Stefano trójkątny piazza Santo Stefano otwiera się ukazując surowe piękno kompleksu kościołów romańskich. Najwspanialsza z czte­rech świątyń, składających się na Basilica Santo Stefano, to okrągły kościół Grobu Pańskiego (Santo Sepolcro), gdzie pod rzeźbionym ołtarzem spoczywa św. Petro- niusz, patron miasta. Na dziedzińcu za kościołem znajduje się misa Piłata, ta sama, w której Poncjusz miał umyć ręce.
Nie przegap krużganków kościoła Ukrzyżowania, stojącego obok Sepolcro, ani łuków kościoła San Vitale, najstarszego w tej grupie. Kościół św. Dominika znajduje się kilka przecznic dalej. Tam właśnie pochowany został założyciel zakonu dominikanów, św. Dominik. Jego grób znajduje się pod marmurowym pomnikiem ozdobionym rzeźbami Michała Anioła i Nicoló deli' Arca oraz czterema delikatnie wyrzeźbionymi płaskorzeźbami Nicoli Pisano (większość kościołów jest otwarta od wczesnego poranka do południa i 16.00-18.00).
Pinacoteca Nationale, via delie belle Arti 56 jedna z czołowych galerii Włoch, zawiera czarującą kolekcję malarstwa mistrzów bolońskich i szereg arcydzieł renesansu (pn.-sb. 9.00-14.00, nd. 9.00-13.00, Dzięki bardzo licznej społeczności studenckiej Bolonia przepełniona jest werwą. W Piccolo Bar (zwanym także Czarną Damą) przy p. Giuseppe Verdi, gromadzą się w czasie roku akademickiego ogromne tłumy (pn.-sb. 8.00-14.00, w VIII przez dwa tygodnie zamknięte). Na p. Verdi zobaczyć można plakaty informujące o od­bywających się często koncertach.