skip to main | skip to sidebar

Genua (Genova) - zabytki, zwiedzanie
Ta niegdyś wielka morska republika straciła wiele ze swej dawnej świetności, stając się nieatrakcyjnym, przemysłowym portem. Urodzony w tym mieście Krzysztof Kolumb nie poznałby tego nowego świata. Najlepiej wykorzystywać Genuę jako bazę wypadową dla zwiedzania pięknego Wybrzeża Liguryjskiego. Z miasta jedzie się półtorej godziny pociągiem do Mediolanu (w kierunku północnym), trzy do Florencji (na wschód) i dwie na zachód do granicy z Francją. Są tu dwa główne dworce: Stazione Principe, p. Acquaverde ,  w zachodniej części miasta, w pobliżu portu, i Stazione Brignole, p. Verdi, dalej na wschód. Z Principe via Balbi wiedzie do piazza Nunziata. Via Fiume łączy Brignole z via XX Settembre, która dalej prowadzi do piazza de Ferrari. Na północ od p. de Ferrari leży p. Fontane Marose, od którego odchodzi via Garibaldi, strada doro (złota ulica), zwana tak ze względu na wiele słynnych pałaców. Tu zobaczyć można wspaniałe pałace Bianco, Rosso, Municipale, Potesta i Paroti z wieloma arcydziełami malarstwa flamandz­kiego i niderlandzkiego, zgromadzonymi przez genueńskich kupców. Dwa inne zabytki, które należy zwiedzić obowiązkowo, to Palazzo Ducale, przy p. Matteotti, i Villetta di Negro, siedziba Muzeum Sztuki Orientalnej (Museo d'Arte Orientale), obok p. Corvetto. (Wt.-sb. 9.00-13.15 i 15.00-18.00, nd. 9.15-12.45,
Pomocne w wielu sytuacjach biuro turystyczne mieści się przy via Roma 11', pn.-czw. 8.00-14.00 i 14.30-17.00, pt.-sb. 8.00-13.00). Główny urząd pocztowy znajduje się przy via Dante, w bok od p. de Ferrari (pn.-sb. 8.15-19.40). Pogotowie policyjne.  Opedale San Martino mieści się przy viale Benedetto XV 10. 

Kobiety zatrzymujące się w Genui powinny skorzystać z zalet Casa delia Giovane, p. Santa Sabina 4   w pobliżu p. Nunziante. Czyste, bezpieczne pokoje, w tym opłata za prysznic i śniadanie. Na noc zamykany jest o 22.30, ale w Genui to i tak dość późno. Pokoje w pobliżu dworca Brignole są o wiele droższe, ale za to okolica przyjemniejsza. Od dworca trzeba iść w dół via de Amicis na prawo, przy pierwszym skrzyżowaniu (p. Brignole) trzeba znów skręcić w prawo, przejść przez tory kolejowe i skierować się w górę via Gropallo. Wielki, ozdobny budynek po lewej pod 4 mieści kilka pensjonatów. Najlepszym z nich jest Mirella.
Kuchnia genueńska, oparta na owocach morza, jest fantastyczna. Pesto, sos liguryjski robiony z bazylii, oliwy, permezanu i nasion sosnowych to delicioso. Podobno ravioli (pierożki z mięsem) także wywodzą się z tych okolic, podobnie jak pansotti, małe ravioli podawane z sosem z orzechów włoskich. Najlepszym miejscem na posiłek jest Cucina Casalinga da Maria, vico Testa d'Oro w bok od via XXV Aprile.