skip to main | skip to sidebar

Riyiera Di LeyanteWzdłuż rozciągającej się na wschód od Genui Riviery di Levante leżą urocze osady i kolorowe wsie rybackie przeglądające się w czystej, turkusowej wodzie. Naj­popularniejszy jest półwysep Portofmo (pół godz. pociągiem na wschód od Genui) i okolice Cinąue Terre (na zachód od La Spezia). W lipcu i sierpniu tylko dzięki rezerwacji lub wyjątkowemu szczęściu można tu znaleźć nocleg.
Bazę wypadową na półwysep Portofmo najlepiej założyć w Santa Margherita di Ligure. Często przyjeżdżają tu pociągi z Genui. Warto zwrócić uwagę na biało kwitnący krzew Małgorzaty; w okresie kwitnienia wydaje się być pokryty ogrom­nymi kulami śniegowymi. Biuro turystyczne, którego pracownicy mówią po angielsku, mieści się przy via XXV Aprile 26 (• 287485). Idąc od dworca skręć w prawo w via Roma, a gdy dojdziesz do largo Giusti, znów skręć w prawo. Można tu dostać mapy, znaleźć pokój i dokonać wymiany walut (VII-IX pn.-sb. 9.00-12.30 i 16.Ó0-19.00, nd. 10.00-12.00; X-VI pn.-sb. 8.30-12.00 i 15.00-18.00). Jeśli pozwalają ci na to fundusze, to polecamy jeden z bardziej eleganckich hoteli — Hotel Fasce, via Luigi Bozzo 3, w bok od corso Matteotti, jedyny chyba, spośród wymienionych w przewodniku Let's Go, hotel z sejfami, telefonami w pokojach, kolorowymi telewizorami , darmowym parkingiem, pralnią i tarasem do opalania na dachu, na którym znajduje się bar (, VII-VIII drożej o ok. 50%, od osoby). Mniej atrakcyjny i tańszy jest Corałło, via XXV Aprile 20 około trzy przecznice od biura turystycznego  Chleb, ser i inne produkty spożywcze można kupić przy corso Matteotti; w piątki 8.00-13.00 sklepy wychodzą z towarami na corso. Na wieczór warto wybrać prowadzoną przez rodzinę Gianuzzi Trattoria Baicin, via Algeria 9), w bok od p. Martiri delia Liberta. Serwują tu wspaniałą, po domowemu przyrządzoną Trofie alla Genovese z pesto . Główne posiłki mięsne kosztują około. (Wt.-nd. 12.00-16.00 i 19.00-24.00). Najlepsze plaże są oddalone o 10 min. jazdy pociągiem na wschód, w Lavagna.


Nazwa Camogli powstała w wyniku połączenia słów Case moglie (domy żon) i została ukuta w czasach, gdy wszyscy mężowie wypływali w morze na ryby. Jeszcze dziś można zobaczyć codziennie między 16.00 a 18.00 mieszkańców Camogli powracających z połowów do portu. Dojechać tu można autobusem lub pociągiem z Santa Margherita. Najlepiej zatrzymać się w Pensione La Camogliese, via Garibaldi 55 w dół po schodach zaczynających się naprzeciwko dworca. Cudowny właściciel oferuje swym „Let's Go amici" zniżki w swych miłych pokojach  Bardziej izolowane niż Camogli jest San Fruttuoso, zielony klejnot położony na zachodnim rogu półwyspu. Można tam się dostać tylko statkiem (około raz na godzinę) z Camogli lub z Portofmo). Odważni wędrowcy mogą podjąć trzygodzinny marsz z Camogli lub dwugodzinny z Po­rtofmo.
Na zachód od Santa Margherita leży region Cinąue Terre, ciągnący się w bok od półwyspu. Na jego końcu leży Portovenere, dziwna wioska o uliczkach tworzących labirynt, wielokolorowych domach i kotach pojawiających się nagle w najdziwniej­szych zaułkach. Cinąue Terre (dosłownie „Pięć ziem") to pięć wsi: Monterosso (położoną najdalej od La Spezia), Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore (najbliższa). Wszystkie są znane z malowniczych okolic i dobrych win: Scia Che Tra