skip to main | skip to sidebar

Wenecja(Venezia ) - atrakcje i zabytki - cz. 2

Włóczyć się po tym mieście bez celu, to znaczy dać mu się uwieść. Na początek najlepiej wsiąść w vaporetto  w dół Canale Grandę, by wstępnie poznać wenecką architekturę, wodne życie i tylny łuk „S" tworzonego przez główny szlak wodny miasta. Bez planu będziesz wkrótce błądził wśród serpentynowatych sestieri (dzielnic) nie mając pojęcia, w jakim kierunku idziesz.
Życie w Wenecji obraca się wokół placu św. Marka, nazwanego przez Napoleona „najwspanialszą bramą wejściową na świecie". Posiadanie relikwii ewangelisty było w średniowieczu ostatecznym potwierdzeniem prestiżu miasta, więc Republice bardzo zależało na ich sprowadzeniu. Dwóch patriotycznych kupców weneckich przeszmuglowało ciało św. Marka z Aleksandrii, chowając je pod zwałami mięsa wieprzowego, od którego, jak (słusznie) przypuszczali, muzułmańscy celnicy po­winni trzymać się z dala. W ten sposób ukradziony św. Marek stał się w XI w. patronem Wenecji. Jego szczątki przetrwały pod głównym ołtarzem wykładanej mozaiką Bazyliki św. Marka (Basilica San Marco; • 5225697). Dumą bazyliki jest arcydzieło zwane Pala d'Oro, błyszcząca złotem bizantyńska płaskorzeźba (pn.-sb. 9.30-17.00, nd. 13.30-17.00, wstęp 2000L, szorty i spódniczki powyżej kolan zabronione). Ten sam bilet pozwala ci wejść do skarbca (tesoro), oszałamiającej kolekcji wyrobów ze złota i kości. Na górze, w Galleria delia Basilica, stoją cztery muskularne konie z brązu, które Wenecja zdobyła w Konstantynopolu. Te stojące w loggiach są reprodukcjami. (Codz. 9.30-17.00,. Wieża zegarowa (Torre dell'Orologio), stojąca na lewo od San Marco, to atrakcyjne połączenie rzeźby i zegarów słonecznych. Dwaj Maurowie na szczycie wciąż wybijają godziny. Warto wspiąć się na stojącą przed San Marco Dzwonnicę (Campanile), by zobaczyć godną uwiecznienia panoramę miasta. Zbudowana w roku 902 dzwonnica uczciła swe tysiąclecie rozpadając się w 1902 roku na stos kamieni. Schody w oryginalnej wieży były tak szerokie, że mógł po nich wjechać szlachcic na koniu, ale nowocześni wenecjanie przezwyciężyli niedogodności konnej jazdy na wieżę o wysokości 99 m., instalując windę (codz. 9.30-20.00,).
Bliżej morza piazza otwiera się tworząc piazzetta San Marco z dwoma sym­bolizującymi Wenecję kolumnami stojącymi na przeciwległym do piazza końcu. Jedna z nich zwieńczona jest posągiem skrzydlatego lwa, a druga Neptuna. Pałac Dożów (Palazzo Ducale), obok San Marco, stoi naprzeciw wspaniałej Biblioteki (Libreria), dzieła Sansovina. W pałacu można zobaczyć wszechstronną ekspozycję dzieł Tycjana, Veronese i Tintoretta oraz muzeum broni i złowieszczy Most Westchnień (Ponte dei Sospiri), wiodący do więzienia (codz. 8.30-18.00). Publiczne łazienki — rzadkość na p. San Marco — są czyste i znajdują się w pobliżu wyjścia, zachowaj bilet, by móc tam wejść.
Accademia w Dorsoduro wystawia najlepsze płótna malarstwa weneckiego. Kolekcja ta zawiera wspaniałą Madonnę Belliniego, enigmatyczną Burzę Giorgione i piękny cykl pędzla Tintoretta przedstawiający życie św. Marka. Jest tu tylko naturalne oświetlenie, najlepiej więc zwiedzać muzeum w jasny dzień (pn.-sb. 9.00-14.00, nd. 9.00-13.00,). By zobaczyć zupełnie inny rodzaj sztuki, warto zwiedzić Collezione Peggy Guggenheim, Dorsoduro 701, w jej wspaniałym, stojącym nad kanałem palazzo na wschód od Accademia, w bok od fondamenta Venier. Wiszą tu dzieła wszystkich najważniejszych malarzy współczesności (śr.-pt. i nd.-pn. 11.00-18.00, sb. 12.00-21.00, wstęp wolny).

Inny, wypełniony dziełami sztuki rejon, to okolice gotyckiej Basilica dei Frari w San Polo (vaporetto: San Toma). Bazylika mieści wzruszającą rzeźbęw drewnie Donatella przedstawiającą św. Jana, Madonnę w nitu Belliniego i pełne dramatyzmu Wniebowstąpienie Tycjanii (|>n i 14.30-18.00, wstęp 8000L, nd. 15.00-17.00, wstęp wolny). Wnic. I połączeniem cechów i zakonów. Poza rywalizacją w dziedzinir usli scuole konkurowały ze sobą przy pomocy dekoratorów. Ich sicd/ihy temu najbardziej ozdobnymi budowlami w tym i tak znanym / pr/r Najbogatszą ze wszystkich była Scuola Grandę di San Kocro (po i campo na końcu Frari) szczycąca się pięćdziesięcioma sześciomu <l/n ta. Malarz ten postanowił pójść dalej niż Tycjan dzięki, jak sam lo < >k i koloru tycjanowskiego z rysunkiem Michała Anioła". Ukrzyżowali tak wielki fragment przestrzeni, że połowa ludzi ukazanych 1111 obrit/ zauważa centralnego wydarzenia (codz. 9.00-13.00 i 15.30-18.30, po i 10.00-13.00 i 15.30-18.00. Po drugiej stronie kanału Giudecca, na wyspie o tej samej na/v kościoły zaprojektowane przez wielkiego architekta renesansu, Amin to San Giorgio Maggiore na Isola San Giorgio i Chiesa del Kcdcn Giudecca, zbudowany po jednej z wielu nawiedzających Wenecję i można oglądać z kościoła Santa Maria delia Salute, barokowej wym\ upamiętniającej ocalenie z jeszcze jednej zarazy, stojącej na samyn soduro. Dojazd mporetto  do San Marco.