skip to main | skip to sidebar

Włochy atrakcje, informacje i ciekawostki


 
Masywne, grubo ciosane średniowieczne mury wciąż otaczają wiele miast we Włoszech. W przeszłych wiekach izolowały one ich społeczności od chaosu świata zewnętrznego, pozwalając im na rozwinięcie wysoce oryginalnych stylów architek­tonicznych i artystycznych, dialektów i obyczajów. Choć asfalt i stal XX wieku już dawno rozbiły kamienne granice, dumny indywidualizm wciąż utrzymuje się w każdym z miast, wyrażającym siebie w specyfice wina i polityki. Nieodłączny od indywidualizmu jest głęboko zakorzeniony szacunek dla przeszłości, a miasta zazdrośnie strzegą swych unikalnych artystycznych i historycznych genealogii.

Podróż przez przeszłość Italii rozpoczyna się wśród trawiastych wzgórz Tarkwinii, przy pomalowanych na jasne barwy grobach Etrusków — wysoko rozwiniętej cywilizacji, której twórcy rządzili centralną Italią na wiele wieków przed naszą erą. Później na Sycylii Grecy czcili swych bogów wspaniałymi marmurowymi świątynia­mi. Ślady ogromnego Cesarstwa Rzymskiego zdobią krajobraz kraju od monumen­talnych koloseów i łuków Rzymu oraz Werony, po zachowane pod zwałami popiołu wulkanicznego Pompeje i Hekulanum. Proste, wczesnochrześcijańskie kościoły, ozdobione bizantyjskimi freskami, wyróżniają Rawennę czyniąc z niej skarbnicę wczesnośredniowiecznej kultury. San Gimignano z kolei jest najeżone surowymi wieżami pochodzącymi z późnego średniowiecza. Florencja zachowuje włoski renesans w jego najmniej skażonej formie, a na wzgórzach Lombardii ślady Camillo di Cavour wydają się już zupełnie wyblakłe, a nadzieje nie narodzonego narodu włoskiego tyle co rozwiał świeży wiatr.

Od upadku Mussoliniego i faszystów we Włoszech było nie mniej niż 47 rządów, co jest wynikiem systemu wyborczego dającego władzę nawet najmniejszym ugrupowaniom i zmuszającego do nieustannego tworzenia chwilowych koalicji. Przez cały czas chadecja, i socjaliści to dwie najpotężniejsze partie. W wyniku dwumiesięcznego kryzysu rządowego na wiosnę 1987 roku upadł gabinet złożony z tych dwóch partii i trzech innych, mniejszych ugrupowań. W czerwcowych wyborach na jego miejsce powołano koalicję tych samych pięciu partii. Giovanni Goria, chadek i najmłodszy, 44-letni premier Włoch, może rozpocząć nową erę stabilizacji, ale ma przeciw sobie sfery biznesu. Dla niektórych wybór w 1987 roku byłej gwiazdy porno do parlamentu jest znakiem braku wiary wyborców w — do­prowadzający do zbyt wielkiego rozdrobnienia — system wyborczy. Dla innych jest to znak triumfu demokracji. Kraj ostatnio wyprzedził Wielką Brytanię we wskaź­nikach dochodu narodowego, a inflacja utrzymuje się tu na poziomie 4%. Analitycy obliczają, że za jedną czwartą bogactwa kraju odpowiedzialna jest economia nera (gospodarka nieoficjalna).